Jesteś tutaj: Start / AKTUALNOŚCI / 2009/2010

2009/2010

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF

Artykuły

Zlot na krakowskich Błoniach

Uczestniczyło w nim 7 500 harcerzy! Organizatorzy nie pozwolili się nam nudzić podczas 10 dni zlotu. Mogliśmy uczestniczyć w dziesiątkach zajęciach (np. wspinać się na ściance, uczyć się żonglować czy jeździć na jednokołowym rowerku) lub bezpłatnie zwiedzać Wawel, przeróżne muzea, ZOO. Ale przede wszystkim mogliśmy poznać jedno z najpiękniejszych polskich miast jakim jest Kraków.

28 sierpnia 2010

Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc

Miej serce dla serca. Hasło, które być może niewiele znaczy dla nas w życiu codziennym, kiedy jesteśmy otoczeni natłokiem obowiązków. W naszej szkole ostatnio mieliśmy okazję na chwilę zwolnić i zastanowić się nad dosyć ważnym, a zarazem tematem, mianowicie transplantacją narządów.

 

27 kwietnia 2010
Czytaj więcej o: Stowarzyszenie Przeszczepionych Serc

Sztandar odnaleziony

Powszechnie uważano, iż sztandar I Kutnowskiej Drużyny Wędrowniczej im. T. Rejtana wywodzącej się z murów naszej szkoły zaginął, ale do czasu Jubileuszowego Zlotu Związku Harcerstwa Polskiego w Krakowie na Błoniach w 2010r. Bowiem podczas wycieczki wędrowników do Muzeum Harcerstwa sztandar pochodzący z 1920r. został odnaleziony. Była to niezwykle wzruszająca chwila dla wszystkich harcerzy - nie zabrakło łez. Sztandar, który uważany był za zaginiony lub po prostu zniszczony, wisiał jako eksponat w muzeum. Okazało się, iż gdy zaczęła się II wojna światowa, harcerz z naszej drużyny schował go pod podłogę szafy, w której przeleżał tak do lat 90-tych, dlatego jest w tak nienaruszonym stanie. Następnie został przekazany Chorągwi Łódzkiej, z której trafił do muzeum. Sztandar, mamy nadzieję, że już niedługo wróci do miejsca swego pochodzenia. To wspaniałe dziedzictwo i namacalny dowód związku naszej reaktywowanej drużyny z żyjącymi kiedyś prekursorami harcerstwa na Ziemi Kutnowskiej z "Legendarnej Jedynki". 

Historia sztandaru: Istnieją różne wersje co do sztandaru harcerskiego. Jedna z nich głosi, że harcerze posiadali sztandar już na początku 1920r. (nie wiemy, kiedy i przez kogo ufundowany), z tym sztandarem wymaszerowali na front. 

Oto scena z ich wymarszu: „ … uczniów swoich skautów, z profesorem Woyczyńskim na czele, którzy wstąpili do wojska, jako ochotnicy pod sztandarem swoim harcerskim, żegnał dyrektor gimnazjum p. Kostro.” A więc sztandar poszedł na front z harcerzami, jego chorążym był Eugeniusz Filipowicz. Po powrocie z frontu sztandar harcerski został udekorowany przez władze miasta srebrną lilijką. W dniu 11 listopada 1936r. sztandar harcerski został wyróżniony przez 37 Pułk Piechoty.

Sztandar przejęło wojsko i odtąd przechowywany był w pułku razem ze sztandarem wojskowym. Zastępca dowódcy ppłk J. Dadlez mówił o sztandarze: „ Dzieje sztandaru harcerskiego sięgają roku 1920, kiedy to harcerze zasilili szeregi 37 PP i znaleźli się w kompanii szturmowej.”

26 sierpnia 2010

Katastrofa samolotu prezydenckiego

Z inicjatywy społeczności uczniowskiej I Liceum udaliśmy się w środę 14.04 pod pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego w celu złożenia kwiatów i oddania hołdu ofiarom katastrofy samolotu prezydenckiego pod Smoleńskiem.

14 kwietnia 2010

Gratulujemy

Gratulujemy tegorocznym maturzystom wspaniałych wyników i 100% zdawalności tegorocznego egzaminu dojrzałości.

30 czerwca 2010

Gimnazjaliści!

Dla uczniów gimnazjów w dniu 26.06 sekretariat będzie czynny w godzinach 09:00-14:00.

24 czerwca 2010

Warsztaty dziennikarskie Id

Klasa Id zaraz po Świętach Wielkiej Nocy miała przyjemność pojechać na trzy dni do Poznania w celu wzięcia udziału w warsztatach dziennikarskich.(...)

Zaraz po przyjeździe do Poznania udaliśmy się do siedziby Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych. Plan dnia był bardzo wyczerpujący. Po skończonych zajęciach udaliśmy się do Pobiedzisk, gdzie mielismy nocleg u jakże przemiłych sióstr zakonnych.  Wyjazd do Poznania zaowocował w nowe doświadczenia tj. praca z kamerą, praca w radiu czy telewizji, poznanie nowych ludzi i zwiedzenie (wprawdzie nie aż takie jakbyśmy sobie tego życzyli) pięknego miasta jakim jest Poznań, a także w stworzenie całkiem nowego "Poczytnika", który trafi w Wasze ręce już niebawem.

11 kwietnia 2010

Dzień Sportu

We wtorek 22 czerwca na terenie Małej Ligi Baseballowej odbył się zorganizowany przez naszą szkołę "Dzień sportu"

23 czerwca 2010

Warsztaty klas Ia i IIa w Murzasichle

W przedostatnim tygodniu roku szkolnego (14-18 czerwca 2010r.) uczniowie klas Ia i IIa mieli przyjemność pojechać doMurzasichle, aby uczestniczyć w pięciodniowych warsztatach informatycznych. Pierwszy dzień, oprócz długiej podróży, stał pod znakiem zwiedzania obozu zagłady w Oświęcimiu. Wizyta w Auschwitzpozwoliła nam zrozumieć ogrom ludzkiej tragedii podczas II Wojny Światowej. Po dotarciu do Murzasichle i rozpakowaniu się nadszedł czas na podziwianie pięknych górskich widoków.

 

22 czerwca 2010
Czytaj więcej o: Warsztaty klas Ia i IIa w Murzasichle

Warsztaty klas Ic i IIc w Karkonoszach

Wczesnym rankiem 7. czerwca pełni energii i zapału wsiedliśmy do autokaru, który zawiózł nas do Karpacza. Oprócz wejścia na Chojnik, Śnieżkę i zwiedzania świątyni Wang (zbudowanej bez ani jednego gwoździa), w programie wycieczki znalazł się także spacer po Pradze i Skalnym Mieście. W wolnych chwilach przechadzaliśmy się po Karpaczu - niektórzy kupowali pamiątki, a inni w strugach deszczu zjeżdzali na bobslejach. 11. czerwca późnym popołudniem wróciliśmy do Kutna, gdzie przed szkołą czekały na nas stęsknione mamusie ;) W skład ekipy wycieczkowej wchodzili: sorki Konwerska i Żukowska, sorowie Wąs i Konarski oraz klasy I i IIc.

 

16 czerwca 2010
Czytaj więcej o: Warsztaty klas Ic i IIc w Karkonoszach