• Wielką Chorwacką przygodę czas zacząć

  Orzeźwiający spacerek w strugach deszczu po Parku Narodowym Jezior Plitvickich. Idealny początek po długiej podróży.Park Narodowy Jezior Plitvickich to najstarszy i najpiękniejszy park Chorwacji, wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Ten cud natury tworzy 16 błękitnych jezior, połączonych ponad 90 wodospadami a rozmaitość fauny i flory zachwyca na każdym kroku. W parku rośnie ponad 1100 gatunków roślin, a niektórych z nich nie spotkamy w żadnym innym miejscu w Chorwacji.

 • STRUKTURA SĄDOWNICTWA W POLSCE

  W dniu 18 września 2023 roku uczennice i uczniowie klas humanistycznych mieli okazję wziąć udział w spotkaniu „Struktura sądownictwa w Rzeczypospolitej Polskiej – obywatel i wymiar sprawiedliwości”, które miało miejsce w I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego w Kutnie. Zajęcia prowadzone przez Kacpra Stoś, magistra prawa, doktoranta, przedstawiciela organizacji pozarządowej i absolwenta „Dąbrowszczaka” były okazją do poszerzenia wiedzy na temat organizacji władzy sądowniczej w Polsce. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się m.in. jaka jest rola władzy sądowniczej w klasycznym modelu trójpodziału władzy, dlaczego wolne sądy i niezależni sędziowie są podstawą budowania demokratycznego państwa prawnego, a także jaką rolę odgrywa w tej kwestii Konstytucja RP. Licealiści usłyszeli ponadto jak wygląda struktura sądownictwa…

 • Zwolnieni z Teorii

  Ambasadorzy Olimpiady Zwolnieni z Teorii wyruszyli dziś w Polskę by promować projekty społeczne. Mateusz Bugajak spotkał się dziś z klasą II a i II c. Jeśli ktoś z uczniów jest zainteresowany olimpiadą bez zakuwania to warto wyszukać informacji na temat olimpiady i zmienić świat wokół nas. Wszelkie wątpliwości rozwieje także pani Aleksandra Głuszcz. https://zwolnienizteorii.pl/

 • 84. rocznica Bitwy nad Bzurą.

  Podczas uroczystości w Parku Wiosny Ludów uczestniczyliśmy: we mszy świętej polowej celebrowanej przez księdza Jerzego Swędrowskiego, wystawieniu posterunku honorowego przed tablicą generała Tadeusza Kutrzeby, podniesieniu flagi państwowej na maszt, przemówieniu zastępcy prezydenta Kutna Pana Zbigniewa Wdowiaka oraz apelu pamięci. Hołd poległym podczas największej Bitwy kampanii wrześniowej 1939r. oddaliśmy przez złożenie kwiatów pod tablicą generała Tadeusza Kutrzeby. Organizatorami uroczystości były Muzeum Pałac Saski w Kutnie, Prezydent Miasta Kutno, Kutnowska Rada Pamięci Narodowej oraz Dyrektor I LO PUL Liceum Mundurowe im. 37 PP w Kutnie.

 • Witamy naszych gości z Niemiec!

  Udało się! Pomimo tegorocznych perturbacji przy organizacji wymiany mogliśmy wczoraj powitać w naszym mieście grupę uczniów z naszej partnerskiej szkoły w Geithain wraz z opiekunem. Wymiana międzynarodowa jest stałym punktem naszego kalendarza od 2014 r., zatem i w tym roku nie mogło jej zabraknąć! Powitanie na dworcu było bardzo radosne i ciepłe. Spacery w burzowej aurze po Kutnie, kolacja i rozmowy w domach naszych uczniów-gospodarzy, a dziś…. no cóż ……., nasi goście z Niemiec chodzą na lekcje w polskiej szkole. Jesteśmy ciekawi pierwszych wrażeń.

 • Narodowe czytanie w Oporowie

  „Dzień był lekki i świąteczny. Wszystko na świecie jaśniało, kwitło, pachniało, śpiewało. Ciepło i radość lały się z błękitnego nieba i złotego słońca(…).” Eliza Orzeszkowa,”(Nad Niemnem”) W piękne, wrześniowe popołudnie uczniowie I LO im. Gen. J.H. Dąbrowskiego wzięli udział w akcji Narodowego Czytania na zamku w Oporowie. Katarzyna Orzechowska, Marcel Golonka, Izabela Anna Szadkowska i Antoni Kuraszkiewicz wspólnie z nauczycielami MDK przy akompaniamencie muzycznym pana Cezarego Górczyńskiego przenieśli słuchaczy w klimat nadniemeńskiej przyrody, wspaniałych pejzaży i codziennych rozmów przy rodzinnym stole Korczyńskich i Bohatyrowiczów.

 • “Dzień Czytania Książek”

  W dniu 6 września 2023 roku uczniowie 1 LO brali udział w uroczystości z okazji “Dnia Czytania Książek” w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Nr 1 im. Stanisława Staszica.Zaprezentowano satyrę “Pijaństwo” I.Krasickiego,fragment powieści “Ferdydurke”- Lekcja języka polskiego, “Żona modna” – I.Krasickiego. Spotkanie przebiegło w bardzo przyjaznej atmosferze i miało na celu popularyzację czytelnictwa.

 • #Deutschplus

  Dopiero początek września, a już możemy pochwalić się pierwszymi sukcesamiPod koniec ubiegłego roku szkolnego uczniowie wzięli udział w konkursie organizowanym przez Goethe-Institut Warschau “Redakteur*innen gesucht”, który polegał na napisaniu artykułu na temat sportu w języku niemieckim do gazety internetowej. Dziś zostały ogłoszone wyniki i okazuje się, że mamy dwoje laureatów! Są nimi Zuzanna Garus oraz Szymon Kaźmierczak – uczniowie klasy IV C. Serdecznie gratulujemy!